PuhuTV’nin Detayları Belli Oluyor!

//PuhuTV’nin Detayları Belli Oluyor!

PuhuTV’nin Detayları Belli Oluyor!

Doğuş Yayın Grubu’nun yeni ve ücretsiz dijital platformu olan PuhuTV’nin detayları yavaş yavaş belli oluyor.

Vatan gazetesi TV yazarı Oya Doğan’ın Doğuş Dijital Yönetim Kurulu Üyesi Ateş İnce ve dijital operasyonların başında yer alan Heni Hazbay ile yaptığı görüşmeden derlenen detaylar:

Ateş İnce, Puhu’nun görevi ile ilgili “Türkiye’nin cumhuriyetin kuruluşundan beri yarattığı en iyi ürün Türk dizisidir. Bugün her 10 kişiden 9’u Türk dizisi izliyor. Dünyada 700 milyon kişi Türk dizisi seyrediyor. O nedenle Puhu TV’nin görevi Türk dizilerinin dijitale transformasyonu olacak” açıklamasını yapıyor.

Star TV, Show TV ve TRT 1’in eski-yeni dizilerini arşivinde bulunduran PuhuTV; Ay Yapım, Süreç Film, Gold Film ve Avşar Film’in önümüzdeki zamanlarda hazırlayacağı dizi ve filmlerini de 10 yıl boyunca içeriğinde barındıracak.

Yabancı dizi ve filmler platformda yer almayacak.

PuhuTV’nin amacını ise İnce şöyle anlatıyor: “Dünyada yayınlanan hiçbir dizi Youtube’da yayınlanmıyor. O nedenle yapım şirketleri Youtube kanallarını kapatmaya başladılar. TRT 1, Show TV, Star TV’nin dizilerini Puhu TV’de yayınlıyoruz. Ayrıca 4 yapım şirketinin işleri de biz de. Bu da yayınlanan 10 başarılı işin 7’sinin Puhu TV’de olması anlamına geliyor. Amacımız bir sürü yerde yayınlanan bu Türk dizilerini bir platformda toplamak. Bunun faydasını 1.5 yıl sonra herkes görecek. Çünkü TİAK dijital platformu da ölçümleyecek. Kısacası yarım televizyon gibi olmayı hedefliyoruz. İzleyici dağılıyor, onları da böylece sisteme dahil etmiş oluyoruz. Amacımız milyonlara hitap etmek.”

Puhu’nun merakla beklenen ilk orijinal dizisi Fi Çi Pi’nin ilk sezonu 15 bölümden oluşacak ve her ay 5 bölüm olarak izleyiciyle buluşacak. Başarılı olması durumunda yine 15 bölümlük 2. sezonun hazırlıklarına da başlanacak. İnce konuyla ilgili “Dijital yayıncılık uzun bir yolculuk. Bu yolculukta Fi, Çi, Pi Puhu’nun çileği görevini üstleniyor. İzleyicimize iyi bir içerik, iyi bir prodüksiyon, iyi bir oyuncu kadrosunu sunacağız. Üstelik bizi izlemeleri için para ödemeyecekler. Bu içerik bedava olacak. Bizim amacımız ekranla dijital izleyiciyi birbirine yaklaştırmak. Bin kişi değil, 5 milyon kişi bizi izlesin istiyoruz” diyor.

Heni Hazbay ise işin teknik kısmı hakkında şu bilgileri aktarıyor: “Herkes Puhu TV’yi ücretsiz izleyebiliyor. Üye olanlar için şöyle bir avantajı var. Sizi tanıyor ve sevdiğiniz içeriklerini önünüze koyuyoruz. Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri internet altyapısı ve kota! Öğrencileri de düşündük. İsteyenler daha düşük kota kullanımı için manuel ayarlayarak HD olmadan da izleyebilecek. Bu özellikle öğrenciler için iyi bir seçenek olacak. Kullanıcının alışık olduğu bir ara yüzümüz var.”

2017-02-02T14:22:32+00:00Şubat 2nd, 2017|Sinema-Tv|