“Son Destan”

//“Son Destan”

“Son Destan”

“Son Destan” – Salı

Bu, çevremizdeki pek çok ailenin bir köşesinden dahil olduğu bir göç hikayesidir.

Balkanlarda yaşanan trajik bir öykü..
1944 – 1945 yılları arasında yaşanan özellikle Müslüman Arnavut halkına karşı yapılmış soykırım..

“Son Destan” bizi birbirimize bağlayan değerleri savunmak için savaşan bir “muhacir”in, bize kendimizi hatırlatan mücadelesinin öyküsüdür.

“Son Destan”

Kanal – TRT 1
Yapım Şirketi – BKM

↔↔↔↔↔ ↔↔↔↔↔ ↔↔↔↔↔

“Son Destan”

2. Dünya Savaşı bitmek üzere. Dünyalar yıkılmış ve yeniden kurulacak.
Sen neresinde yer alacaksın bu yeni dünyanın? Sonsuz fırsatlar, yozlaşan hayatlar… Ve hepsinin ortasında “Kimse beni adi bir hırsıza çeviremez!” diyen
bir Destan. Toprak ağaları memleketi ele geçirmiş… Buğdayı el altından tüccara satıp milleti açlığa mahkum ediyorlar. Genç nüfus “her an savaşa girebiliriz” endişesiyle askere alınmış, tarlalar ekilemiyor. Oysa Destan, ailesini yerle bir olan Yugoslavya’dan, bir “Umut Ülkesi”ne getirdiğine inanmakta. Bu umudu için bile savaşmak zorunda olduğunu fark ettiğinde, parçası olmayı reddettiği bir savaştan, toprak ağalarına karşı açtığı bir savaşın ortasında bulur kendisini.

BKM Film imzalı, senaryosunu Ali Ulvi Hünkar’ın kaleme aldığı, yönetmenliğini Şenol Sönmez’in üstlendiği dizinin başrollerini ise Bülent İnal, Sedef Avcı, Selçuk Yöntem, Fatih Artman ve Ekin Türkmen gibi isimler paylaşıyor.

Tomris Giritlioğlu’nun BKM ile birlikte hazırladığı dönem yapımı Son Destan, TRT 1’de seyirciyle buluşacak. Ali Ulvi Hünkar’ın yazdığı dizinin başrolünde Bülent İnal yer alacak.

Son Destan’ın 6 bölümlük bir ömre sahip olması bekleniyor.

Destan’ın savaşı sadece fiziki bir savaş değildir. O ailesini bir arada tutmak, insanca yaşatmak ve doğru bildiği değerleri yaşatmak için savaşmak zorundadır. Dağılan ailesini bir araya topladığında ise karşısında artık daha acımasız bir zorbalık bulacaktır. Destan düzeni için savaşmaktadır lakin Yavuz ağa canı saydığı mallarını korumak için savaşan yaralı bir aslandır artık. İyi ile kötünün bu mutlak savaşında net olmayan, arada kalan herkes ve her şey kurban olmaya mahkumdur şimdi.

Televizyon Dizisi – Dönem
Yönetmen : Şenol Sönmez
Senarist : Ali Ulvi Hünkar’
Oyuncular : Bülent İnal, Sedef Avcı, Selçuk Yöntem, Fatih Artman, Ekin Türkmen
Kanal : TRT 1
Yapım Şirketi : BKM
Yapımcı : Tomris Giritlioğlu
Sezon Sayısı : 1
Yayın Tarihi : 3 Ocak Salı 2017 – 31 Ocak 2017 Salı

2018-01-25T18:28:00+00:00 Ocak 25th, 2017|Nostalji|