Tanju Gürsu Yoğun Bakımda Hayatını Kaybetti .!

//Tanju Gürsu Yoğun Bakımda Hayatını Kaybetti .!

Tanju Gürsu Yoğun Bakımda Hayatını Kaybetti .!

Tanju Gürsu yoğun bakımda hayatını kaybetti ..

Yeşilçam döneminin efsane oyuncusu Tanju Gürsu dün kaldırıldığı Ataşehir FSM hastanesinde hayatını kaybetti ..

Türk sinemasının en önemli oyuncularından biri olan Tanju Gürsu solunum yetmezliği nedeniyle Ataşehir FSM hastanesinde yoğun bakıma alınmıştı. 77 yaşındaki Gürsu yapılan tüm müdahalelere rağmen tedaviye cevap vermedi ve saat 16:00 sularında hayata gözlerini yumdu.

Ses sanatçısı Onur Akay usta oyuncunun hayatını kaybettiğini şu sözlerle duyurdu: “Usta sanatçı Tanju Gürsu’yu kaybettik. Böyle mübarek günlerde kaybettiğimiz değerli sanatçımızın, mekanı cennet olsun inşallah.”

Tanju Gürsu Kimdir .?
Tanju Gürsu, Hayati ve Mediha Gürsu’nun 3’ü kız, 2’si erkek çocuklarından biri olarak 1938’de Trabzon’un İskenderpaşa Mahallesi’nde doğdu. Trabzon Lisesini bitirmiştir. 1962 yılında Ses Dergisi’nin açtığı yarışmayı kazanıp, oyuncu olarak sinemaya başlayan sanatçı, birçok film ve dizide rol almış, Anıt Film adlı bir şirket kurarak yapımcılık işine de girmiş, ayrıca üç film senaryosu yazmış ve beş filmde yönetmenlik yapmıştır.

İlk kez 1988 yılında Kurtar Beni filmiyle Altın Portakal kazanan Gürsu, 1997 yılında tartışmalı biçimde Köpekler Adası filmiyle En İyi Erkek Oyuncu dalında bir kez daha ödüle layık görüldü.

[2] Gürsu, ayrıca 1998-99 yılları arasında yaklaşık bir yıl boyuncaTrabzonspor’da İdari ve Teknik Konulardan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Gürsu, Ayla Gürsu ile evli olup, Kerem ve Emre adında iki oğlu vardır.

Ödülleri
25. Antalya Film Festivali, 1988, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Kurtar Beni
34. Antalya Film Festivali, 1997, En İyi Erkek Oyuncu Köpekler Adası
40. Antalya Film Festivali, 2003, Yaşam Boyu Onur Ödülü

Kaynak : Mynet – Milliyet

2017-07-19T23:59:10+00:00Haziran 7th, 2016|Sinema-Tv|