”Vedat Türkali’ Hayatını Kaybetti!

//”Vedat Türkali’ Hayatını Kaybetti!

”Vedat Türkali’ Hayatını Kaybetti!

Vedat Türkali’den sabah saatlerinde acı bir haber geldi… Türk edebiyatının usta isimlerinden Vedat Türkali, 97 yaşında hayata gözlerini yumdu.

‘Bir Gün Tek Başına’, ‘Mavi Karanlık’, ‘Tek Kişilik Ölüm’, ‘Güven’, ‘Yeşilçam Dedikleri Türkiye’, ‘Kayıp Romanlar’, ‘Yalancı Tanıklar Kahvesi’ gibi romanlara imza atan ve ‘Karanlıkta Uyananlar’ filminin senaryosuyla Altın Portakal alan Türkali, 2 gün önce organ yetmezliği nedeniyle Yalova Devlet Hastanesi’ne kaldırılmıştı, ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen sabah 06.00’da hayatını kaybettiği açıklandı.

97 yaşındaki Türkali, rahatsızlığı nedeniyle 27 Ağustos cumartesi günü Yalova Devlet Hastanesine kaldırılmıştı.

Asıl adı Abdülkadir Pirhasan olan başarılı yazar, oyuncu Deniz Türkali ve yönetmen Barış Pirhasan’ın babası, şarkıcı Zeynep Cassalini ve Yusuf Pirhasan’ın da dedesiydi.

Öte yandan Türkali ve ailesinin televizyonla da ilgisi vardı. 2010’da ekrana gelen Fatmagül’ün Suçu Ne’ dizisi yazarın kaleme aldığı bir senaryodan uyarlanırken Deniz Türkali de yine aynı dizide rol almıştı. Barış Pirhasan ‘Galip Derviş’in yönetmen ve senaristliğini üstlenirken Yusuf Pirhasan ise bu aralar ‘Seviyor Sevmiyor’un yönetmen koltuğunda oturuyor.

VEDAT TÜRKALİ?

Asıl adı Abdülkadir Pirhasan olan ve 13 Mayıs 1919’da Samsun’da doğan Türkali, liseyi Samsun Lisesi’nde okuduktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl eşi Merih Pirhasan’la evlendi. Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951’de tutuklandı. 9 yıl ceza aldı. 7 yıl sonunda koşullu olarak serbest kaldı.

Rıfat Ilgaz ile Gar Yayınlarını kurdu. 1960’ta Dolandırıcılar Şahı ile senaristliğe başladı. 1965’te Karanlıkta Uyananlar filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandı. Bir Gün Tek Başına, Mavi Karanlık, Tek Kişilik Ölüm, Güven, Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Kayıp Romanlar, Yalancı Tanıklar Kahvesi, Bitti Bitti Bitmedi gibi romanlara imza attı.

1974’te Milliyet Yayınları Roman Yarışması’nda birincilik ödülünü, 1976’da Orhan Kemal Roman Armağanını kazandı. 2016’da Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü’ne layık görüldü.

2017-07-19T23:59:07+00:00 Ağustos 29th, 2016|Sinema-Tv|