Veronique’nin İkili Yaşamı – La Double Vie de Veronique (The Double Life of Veronique)

Krzysztof Kieślowski’nin en önemli filmlerinden olan Véronique’in İkili Yaşamı, çekilmesinden 25 yıl sonra 12 Ağustos 2016’da Türkiye’de ilk kez gösterime giriyor.

İki farklı şehirde (Fransa ve Polonya’da), paralel iki kızın doğumundan beri 20 sene geçmiştir. Ortak hiçbir şeyleri yoktur, ne bir baba, ne bir anne ne de büyükanne veya büyükbaba, aileleri de hiç tanışmamıştır. Ancak birbirlerinin aynısıdırlar: ikisi de solaktır, çıplak ayakla yürümeyi sever ve altın yüzükleri gözkapaklarına değer. En önemlisi ise ikisinin de muhteşem, eşsiz sesleri, gelişmiş müzikal algıları ve tespit etmesi zor kalp gelişim bozuklukları vardır. Biri, farkında olmadan diğerinin deneyim ve bilgeliğinden faydalanır. Ayrıca ne zaman biri kendini bir şeyle yaralarsa, diğeri yaralayan objeyle temastan kaçınır. Bu basit ve duygusal bir aşk hikayesidir. Diğerinin vücudunda ve ruhunda devam etmesi için bir varlığın sona ermesinin hikayesidir.

Krzysztof Kieslowski’nin fantaziyle yoğrulmuş bu muazzam filmi, senaryosunun orjinalliği ve Renk Üçlemesinin son halkası olan Kırmızı’da oynayan Irène Jacob’un iki karakteri de son derece inandırıcı bir şekilde oynamasıyla dikkat çekiyor.

“Veronique’nin İkili Yaşamı – La Double Vie de Veronique (The Double Life of Veronique)”
Vizyon Tarihi | 12 Ağustos 2016
Yönetmen : Krzysztof Kieślowski
Oyuncular : Irène Jacob , Philippe Volter , Sandrine Dumas , Aleksander Bardini , Kalina Jędrusik
TR Dağıtım : M3 Film
Şirket : Bir Film
Yapımcı : Leonardo De La Fuente
Filmin Türü : Fantastik, Dram, Müzikal
Senaryo : Krzysztof Kieślowski , Krzysztof Piesiewicz
Görüntü Y. : Slawomir Idziak
Müzik : Zbigniew Preisner
Orijinal Adı : Podwojne zycie Weroniki
Yapım Yılı : 1991
Ülke : Fransa , Norveç , Polonya