Türk tiyatro ve sinema oyuncusu 74 yaşındaki Ayşen Gruda, bir süredir yoğun bakımda tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Hastaneden yapılan açıklamada, Pankreas Kanseri ve kanamadan dolayı kendisini kaybettik” denildi.

22 Ağustos 1945 yılında İstanbul’da doğan, Domates güzeli lakabıyla tanınmış, Yeşilçam’ın birçok komedi filminde Şener Şen, Kemâl Sunal ve İlyas Salman gibi önemli isimler ile rol almıştır.

Ayşen Gruda, 30 Kasım 1944 tarihinde Erman Ailesi’nin ortanca kızı olarak İstanbul’da doğdu. Komedi yeteneği, çocuk yaşta Yeşilköy’deki evlerinde Ermeni komşularının taklidini yaparken ailesi tarafından keşfedildi. Lisedeyken babası vefat etti. Yaşadıkları sıkıntılar yüzünden okulu bırakıp çalışmaya başladı. Televizyon için yaptığı skeçlerden birinde oynadığı “Domates Güzeli Nahide Şerbet” karakterinden sonra lakabı “Domates Güzeli” olarak kaldı.

İlk sinema filminde Yılmaz Güney ile birlikte oynadı. Gruda, 1966 yapımı ‘Ve Silahlara Veda’ ile başladığı kariyerinde 104 filmde rol aldı. Ünlü sanatçının rol aldığı son filmse gösterime 19 Ekim’de giren ‘Sevgili Komşum’ oldu.

Ayşen Erman, Ankara Meydan Sahnesi’nde tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda ile tanışıp evlendi. Kızları Elvan doğunca Ayşen Gruda bir süre tiyatroya ara verdi. Yılmaz Gruda’dan boşandıktan sonra da soy adını kullanmayı sürdürdü.

Ayşen Gruda kariyerinde bir kez senaryo yazdı. Gruda, İlhan Engin, Halit Akçatepe, Semih Sezerli ve Semih Sarıoğlu ile birlikte senaryosunu yazdığı 1976 yapımı ‘Güngörmüşler’de başrolde oynadı..

Yakın dostu Adile Naşit’le birlikte, Ertem Eğilmez filmlerinin çekirdek kadrosunda da yer aldı.

Tiyatronun yanı sıra da birçok televizyon programında skeçlerde ve dizilerde oyunculuk yaptı. Sinemada “Tosun Paşa”, “Süt Kardeşler”, “Şabanoğlu Şaban”, “Hababam Sınıfı”, “Neşeli Günler” gibi birçok klasikleşmiş Türk sineması örneklerinde kendini ispatladı…

2014 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini Cem Yılmaz’ın yaptığı “Pek Yakında” adlı sinema filminde Cem Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Çağlar Çorumlu, Şirincan Çakıroğlu, Tülin Özen ile birlikte rol aldı.