İlhan Cavcav Hayatını Kaybetti!

//İlhan Cavcav Hayatını Kaybetti!

İlhan Cavcav Hayatını Kaybetti!

Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav, 81 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Türk futbolunun efsane ismi Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav 81 yaşında hayatını kaybetti. Cavcav beyin kanaması nedeniyle yoğun bakımda tutuluyordu. Yüksek tansiyon nedeniyle uzun süredir tedavi gören ve gece yarısı geçirdiği beyin kanaması nedeniyle Ankara Güven Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan İlhan Cavcav hayata gözlerini yumdu. Doktorlar, ilk aşamada, kalbinde bir rahatsızlık tespit edilmediğini, beyindeki ödemi dağıtmak için Cavcav’ı ameliyata aldıklarını söyledi. Dün dengesini kaybederek düşen, kolunu ve kafasını çarpan efsane başkan 81 yaşında hayata veda etti.

1978 yılında Gençlerbirliği Kulübü’ne başkan olan İlhan Cavcav, yaklaşık 40 yıldır Ankara ekibinin başında bulunuyordu.

İLHAN CAVCAV KİMDİR?

İlhan Cavcav (d. 4 Ekim 1935, Ankara), Türk iş adamı, Gençlerbirliği Spor Kulübü Başkanı. Un fabrikası, entegre sentetik çuval fabrikası, Ankara İnşaat A.Ş. ve Katkı Gıda adında ekmek katkı maddeleri üretimi gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren şirketleri bulunmaktadır.

Ankara Hamamönü’nde doğan Cavcav’ın babası Haşim Bey, 1910’lu yıllarda Priştine’den Türkiye’ye göç etmiş bir ailenin çocuğudur. Aile İstanbul, Adana gibi şehirlerde bir süre kaldıktan sonra Ankara’ya yerleşip aile mesleği olacak fırıncılık ve değirmencilik yapmaya başlamıştır.

Haşim Bey’in ikinci eşi Kayseri eşrafından Lütfiye Hanım’dan ilk çocuğu olan Cavcav’ın çocukluğu Mamak’ın Boğaziçi Mahallesi’nde geçti. Eğitim yaşamına Ankara 10. Yıl İlkokulu’nda başlayan Cavcav, öğrencilik yılları boyunca bir yandan da babasının işlettiği değirmende çalıştı. İlkokuldan sonra Gençlerbirliği’nin kurulduğu Ankara Atatürk Lisesi’nde eğitimine devam eden Cavcav, ailesinin artan işleri nedeniyle ortaokuldan sonra eğitimine son verip, 14 yaşında aile şirketinin veznesinde ve sonrasında şirket muhasebesinde çalışmaya başladı.

İlhan Cavcav; dizi ve tiyatro oyuncusu Erdal Beşikçioğlu’nun dayısı, futbolcu Tayyar Cavcav’ın yeğenidir.

1975: Hacettepespor’un başkanı oldu. Başarısız sonuçlarla görevden ayrıldı.
1977: Gençlerbirliği’nde başkanlığa seçildi ancak anlaşmazlıklar sonrası 1 yıl içinde istifa etti.
1981: Futboldan fazla uzak kalamadı ve kesintisiz 36 yıl sürecek olan başkanlık serüveninde Gençlerbirliği’nin başına tekrardan seçildi.
1983: Takımı iki yıl sonra alt ligden Türkiye 1.Ligi’ne çıkardı.
1986: İlhan Cavcav, Türkiye Kupası’nı Gençlerbirliği müzesine getirmeyi ilk defa başardı. (1986-1987).
1987: Gençlerbirliği, tarihinde ilk defa UEFA Kupa Galipleri Kupası’nda mücadele etti.
1989: Bir sezon aradan sonra ikinci defa takımını Türkiye 1.Ligi’ne çıkardı. Ligde 28 yıldır mücadele eden ekip küme düşmeyen 5 ekipten biri.
1990: Lige yükselme primi olan 1 milyar TL ve 20 dönüm arsayı tesisleşme için kullandı. Türk futbolunun ilk modern futbol tesisini açtı.
2001: Takımını ilk defa UEFA Kupası’nda mücadele etti. (2001-2002)
2002: Türkiye 1.Ligi’nde en büyük başarısını takımı Beşiktaş ve Galatasaray’ın ardından 3.sıraya yerleşince elde etti.
2016: 16 yılda oyuncu satışlarından 30 milyon Euro kazanarak, Anadolu takımlarında bunu başaran ilk başkan oldu.
2017: Sık teknik direktör değiştirmesi ile nam salan İlhan Cavcav, 37 yılda 45 farklı teknik adamla çalıştı.

İlhan Cavcav’ın çok ucuza aldığı genç ve yetenekli futbolcuları diğer kulüplere yüksek meblağlara satma politikası kulübün bütçesini oluşturmuş, kasasını doldurmuş ve Gençlerbirliği’ni hiç kimseye borcu olmayan bir kulüp haline getirmiştir.

2017-01-22T17:58:29+00:00 Ocak 22nd, 2017|Sinema-Tv|