“Mehmetçik Kutlu Zafer” – Perşembe –

1916 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun İngilizleri bozguna uğrattığı son büyük zaferi olarak kayıtlara geçen Kut’ül Amare Kuşatmasının hikayesi..

Kanal – TRT 1
Yapım Şirketi – Bozdağ Film

↔↔↔↔↔ ↔↔↔↔↔ ↔↔↔↔↔

“Mehmetçik Kutlu Zafer”

I. Dünya Savaşı’nın Irak Cephesi’nde, İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri arasında yaşanmış bir kuşatma muharebesidir. 8.000 askerden oluşan İngiliz-Hint garnizonu Bağdat’ın 160 kilometre güneyinde Kut kasabasında Osmanlı ordusu tarafından kuşatmaya alındı. 101 yıl önce 29 Nisan’da biten kuşatma sonrasında İngilizlerin 6’sı general, 476’sı subay olmak üzere toplam 13 bin 309 askeri esir düştü. Bir takım tarihi kaynaklara göre Osmanlı ordusunun Birinci Dünya Savaşı’nda, Çanakkale’den sonra en büyük zaferi olan Kut’ül Amare 1952 yılına kadar Türk Ordusu tarafından bayram olarak kutlanıyordu..

Televizyon Dizisi – Dönem
Kanal : TRT 1
Yapım Şirketi : Bozdağ Film
Yönetmen : Mustafa Şevki Doğan
Senaryo : Mehmet Bozdağ, Uhut Tekin, Filiz Akıncı, İhsan Yıldırım
Yapımcı & Proje Tasarım : Mehmet Bozdağ
Müzik: Alpay Göltekin
Yayın Tarihi : 18 Ocak 2018 Perşembe – 31 Ocak 2019 Perşembe
Oyuncular : Serdar Gökhan, İsmail Ege Şaşmaz, İlker Aksum, Kaan Taşaner, Emre Başer, Özgü Kaya……
İsmail Hacıoğlu, Cansu Tosun, İsmail Ege Şaşmaz, Ogün Kaptanoğlu, Berk Erçer, Özgü Kaya, Dilşad Çelebi, İsmail Hakkı, Semih Ertürk, Cansu Fırıncı, Tansu Taşanlar, Fatih Dönmez, Emre Narcı, Yiğit Uçan, Burak Alp Yenilmez, Atakan Yarımdünya, Gökhan Karacık, Yıldırım Gücük, Hakan Örge, Mehmet Çelik ve Hakan Vanlı
═════ ═════ ═════