”Romalı Perihan” Hayatını Kaybetti.!

//”Romalı Perihan” Hayatını Kaybetti.!

”Romalı Perihan” Hayatını Kaybetti.!

”Romalı Perihan” olarak tanınan Perihan Benli, tedavi gördüğü hastanede 74 yaşında vefat etti.

“Romalı Perihan” olarak tanınan soprano, ressam, manken ve oyuncu Perihan Benli, tedavi gördüğü hastanede dün gece hayatını kaybetti.

Gerçek adı Perihan Benli olan Romalı Perihan, 18 Mart 1942’de Roma’da dünyaya geldi. İtalya’da büyüyen Benli, 17 yaşındayken kısa bir süre Accademia Nazionale di Arte Drammatica Silvio D’Amico’de eğitim aldı.

İtalyan medyası tarafından “Prenses Romalı Perihan” veya “Prenses Soprano” olarak anılan sanatçı, Avrupa medyasında ise “Peri-Han”, “Peri Han” ve “Pery Han” olarak tanındı.

Perihan Benli, akıcı İtalyanca ve Türkçe ile birlikte beş dil konuşuyordu.

“O Bendim O: O’nun Hikayesi”, “Görünce Seni”, “Nerden Nereye”, “Vay Başıma Gelenler” ve “Romalı Perihan’ın Arabesk Dünyası” isimli Long Playleri bulunan sanatçı, “Tatlı Hayat”, “Satyricon Goddess”, “Waterloo”, “Örümcek”, “Eye of the Spider”, “Akıllı Deliler” ve “Elveda Dostum” isimli filmlerde rol aldı.

Perihan Benli, Antonio Margheriti, Dino De Laurentiis, Remzi Jöntürk, Roberto Bianchi Montero, Sergei Bondarchuk, Yılmaz Güney ve Zeki Alasya gibi dönemin ünlü oyuncularıyla aynı filmlerde rol aldı.

Perihan Benli’ye “Romalı Perihan” takma adı ünlü sanatçı Zeki Müren tarafından verilmişti.

◘◘◘◘◘◘◘◘◘

Romalı Perihan Son Yolculuğuna Uğurlandı

Cenaze töreninde sanat camiasından kimsenin olmaması dikkat çekti.

“Romalı Perihan” olarak tanınan sanatçı Perihan Özkurt geçtiğimiz perşembe günü tedavi gördüğü özel bir hastaneye hayatını kaybetti. Özkurt için bugün Bebek Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Perihan Özkurt’un cenaze törenine 6 kardeşinden Erkut ve Ayberk Özkurt ile birlikte yaklaşık 70 kişi katıldı. Cenazeye katılanlar arasında sanat dünyasından kimsenin olamaması dikkat çekti.

Öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Özkurt’un tabutu alkışlar eşliğinde cenaze aracına konuldu. Romalı Perihan daha sonra da Ayazağa Mezarlığı’nda toprağa verildi.

2017-07-19T23:59:10+00:00Mayıs 6th, 2016|Sinema-Tv|