“Sevda Kuşun Kanadında”

//“Sevda Kuşun Kanadında”

“Sevda Kuşun Kanadında”

“Sevda Kuşun Kanadında” – Salı

Sevda Kuşun Kanadında, çalkantılı bir dönemi, dönemin siyasal ve toplumsal çatışmalarının gölgesinde yaşanan tutkulu ve temiz aşkları anlatıyor. Dizi, dönemin siyasi ve kültürel aktörlerini de günümüz insanına yeniden hatırlatıyor. Dizi çarpıcı sahnelerle ülkemizde gerçekleştirilmek istenen hain darbe kalkışmasının da köklerine iniyor ve ilk paralel devlet yapılanması çalışmalarına da büyük ölçüde ışık tutuyor…

Kanal – TRT 1
Yapım Şirketi – Sonart Yapım


═════ ═════

↔↔↔↔↔ ↔↔↔↔↔ ↔↔↔↔↔

“Sevda Kuşun Kanadında”

Sevda Kuşun Kanadında soğuk savaşın zor yıllarından esinlenerek kurgulanmış sımsıcak bir aşk hikayesidir.

Sevda Kuşun Kanadında; sağ ve sol ideolojilerin etkisiyle marşlara ayarlanmış sloganlar kuşağının, ütopik hayallerle başkaldırışının ve bir avuç toz gibi savruluşunun hikayesidir..

Sevda Kuşun Kanadında, ’68 Kuşağı’ olarak bilinen ve o dönemde farklı coğrafyalarda gençleri etkileyen hareketin ülkemizdeki boyutunu, dönemin egemen güçlerinin, farklı görüşlere sahip gençleri nasıl manipüle ettiğini ve bu çatışma ortamına girmek istemeyen bir avuç gencin provokasyonlara karşı nasıl direndiğini anlatıyor.

Sevda Kuşun Kanadında; birbiriyle çatıştırılan kanatların ortasında aşkı ve hakikati yaşayarak yaşatma sevdasındaki bir avuç gencin, sonsuzluk adına direniş ve diriliş hamlesinin hikayesidir.

Sevda Kuşun Kanadında; onların değil hepimizin, dünün değil bugünün, hayalin değil hakikatin hikayesidir.

Sevda Kuşun Kanadında, dayatılmış tek boyutlu bir hayata rıza ile günü kurtaranların değil, anne sütü kadar ak ve kutsal büyük bir diriliş sevdasıyla yarını kuranların hikayesidir.

Dizi, ilk etapta, 1968 sonundan başlayarak 1972 yılına kadar yaşanılan olaylardan esinleniyor ve bir imkânsız aşk hikâyesi üzerinden ilerliyor. Bu ülke gençlerinin, farklı kimlikler altında birbirleriyle çatışsalar da, ortak temel değerler ve kültürel zemin üzerinde buluştuklarında kardeşliklerini hatırlayıp yeni bir sevgi bağı kurabileceklerini anlatan ‘Sevda Kuşun Kanadında’ dizisi 29 Nisan Cuma gününden itibaren her Cuma TRT1 ekranlarında..

1968 ve sonrası dönemde gençlik olaylarına objektif bir gözle bakan ve ilk defa muhafazakar, milli bir bakış açısıyla ele alan dizi, bugünkü iktidarı yoğuran Mehmet Zahit Kotku, Sami Efendi, Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Cemil Meriç, Şule Yüksel Şenler, Necmettin Erbakan gibi ünlü siyaset ve kültür-sanat adamlarının mücadelelerinin yanı sıra, bu mücadeleye karşı tuzaklar kuran, ülkeyi kaosa sürükleyen ve onlara yataklık eden, cemaat adı altında faaliyet gösteren karanlık örgütlenmeleri de anlatacak. Bu yönüyle günümüz olaylarına da ışık tutacak.

“Sevda Kuşun Kanadında”
Televizyon Dizisi – Dönem
Yönetmen : Ayhan Özen
Senarist : Oktay Berber , Mustafa Burak Doğu , Selma Hacıosmanoğlu , Alp Emre
Oyuncular : Sevtap Özaltun, Murat Ünalmış, Yavuz Bingöl, Müge Boz, Uluç Bayraktar, Erkam Aydar, Tolga Ortancıl, Timur Ölkebaş, Ercan Özdal, Şakir Güler, Alper Köymen
Kanal : TRT 1
Yapımcı : Mesut Uçakan
Yapım Şirketi : Sonart Yapım
Sezon Sayısı :
Yayın Tarihi : 29 Nisan 2016 – 28 Mart 2017 Salı

2018-01-25T19:10:31+00:00Mart 22nd, 2017|Nostalji|